zdo.roSocial

Un raport recent arată că în lume există 30 de milioane de sclavi

Aneta Palicas - - 2013-11-07

Un raport recent al unui grup australian care militează pentru drepturile omului,dezvăluie cifre îngrijorătoare în ceea ce privește numărul persoanelor traficate pentru a lucra ca sclavi în întreaga lume.Indiferent dacă vorbim despre sclavi sexuali,forță de muncă manuală,despre cei care muncesc pentru nimic ca să își plătească datoriile,sau cei care se nasc ,pur și simplu,în sclavie,numărul total al acestor oameni se ridică la peste 30 de milioane.

Țările unde se practică acest gen de subjugare a oamenilor sunt foarte multe, circa 165 de țări, printre care se exemplifică India, cu aproape jumătate din numărul de sclavi,Rusia, unde se găsesc cam jumătate de milion de oameni care pot fi considerați că trăiesc în sclavie,Rusia fiind considerată de către profesorul Bales, unul din autorii raportului, ca o țară care este atât o destinație cât și o sursă pentru sclavi.

 Sclavia este considerată că se practică și atunci când oamenii sunt forțați să muncească și penalizați și amenințați de către autorițăți, ca în cazul guvernului Uzbechistan care folosește această practică pentru culegerea recoltelor de bumbac,chiar dacă acesta consideră de fapt, că oferă  serviciu cetățenilor țării,ca un serviciu național.

Bales, vrea să amintească însă, că istoria a mai cunoscut exemple de așa zise servicii naționale, în timpul colonizărilor și al controlării Africii de către europeni, care forțau localnicii pentru a merge la muncă în numele așa zisului servicu național.

 

Dintre țările în care se mai practică sclavia se amintesc în raport și China, cu aproape 3 milioane de sclavi, Pakistanul cu 2 milioane și alte țări,ca S.U.A.,Germania,Belarus,Ucraina, unde mulți oamnei sunt exploatați sexual,în construcții sau alte munci domestice foarte prost plătite.

Articol salvat de pe zdo.ro. Acest articol este proprietatea zdo.ro şi nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.